Pasaulinė širdies diena – rugsėjo 28- oji!

35

Ar dažnai savęs klausiate – ar stipri mano širdis? Pagal kai kuriuos skaičiavimus sveika širdis gali pagaminti tiek energijos, kad pakeltų 1 tonos svorio automobilį nuo žemės. Tai gana stiprus organas, bet kas nutinka jei jūsų širdis nėra sveika? Tokia širdis tinkamai nefunkcionuoja, neaprūpina organizmo reikiamu deguonies kiekiu. Dar blogiau jei arterijos yra pažeistos, tada širdis negauna pakankamai kraujo, tokiu atveju jūsų širdis gali net nepakelti kūno nuo ligoninės lovos, nekalbant apie toną sveriantį automobilį. Bet kiekvienas galime daryti įtaką savo širdies būklei. Tai ką jūs darote, ką valgote ir kaip gyvenate iš tikrųjų gali įtakoti jūsų širdies būklę. Šiuolaikinis žmogus yra apsuptas daugybės rūpesčių, todėl dažnai net neįsigiliną į savo sveikatą, daug žmonių nežino apie jau egzistuojančius širdies sutrikimus, todėl širdį reikia stebėti. Žmogus iš tikro gali būti sveikas, tačiau yra rizikos faktorių, kurie gali įtakoti širdies ligų atsiradimą: antsvoris, rūkymas, paveldimumas, stresas, sėdimas darbas, riebus maistas, hipertenzija, depresija, didelis cholesterolio kiekis. Fizinis aktyvumas duoda didžiulę naudą širdies ir bendrai sveikatos būklei, bet ir tai žinantys žmonės dažnai vengia sporto.

Skaityti toliau…

Akcija „Diena be automobilio“

        IMG_1315 IMG_1291 IMG_1289

        OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rugsėjo 22 – Tarptautinė diena be automobilio. Šios dienos tikslas – atkreipti žmonijos dėmesį į neigiamą transporto priemonių įtaką mūsų sveikatai, aplinkai. Paskatinti visuomenę, nors tą dieną, atsisakyti automobilio ir pasinaudot kitomis susisiekimo priemonėmis – važiuoti dviračiu, eiti pėsčiomis.

Šeduvos lopšelio-darželio bendruomenė dalyvauja Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos konkurse ,,Eismo saugumas bendruomenėse 2014“. Lopšelio-darželio ,,Boružiukų“ grupės ugdytiniai Tarptautinei dienai be automobilio ruošiasi visą savaitę. Jie susipažino su kelio ženklais, mokėsi kaip reikia elgtis gatvėje, piešė ir spalvino skrajutes. Rugsėjo 22 dieną 11 val. pasipuošę šviesą atspindinčiomis liemenėmis ir kepuraitėmis, nepabūgę lietaus, pasislėpę po margaspalviais skėčiais vaikai išžygiavo į miesto gatves ir dalyvavo akcijoje „Diena be automobilio“. Vaikai dovanojo praeiviams skrajutės, ragindami vairuotojus nors vienai dienai automobilį pakeisti į dviratį. Oro tarša ir triukšmas – didžiulė nūdienos problema. Tarptautinė diena be automobilio puiki proga bent vienai dienai pakeisti savo kasdienius transporto įpročius ir padovanoti sau, savo vaikams ir aplinkiniams švaresnio oro gurkšnį.

Skaityti toliau…

Saugaus eismo savaitė ,,Tris kartus apsidairyk ir pavojų pamatyk“

IMG_6424

Rugsėjo 15-19 dienomis lopšelyje-darželyje ,,Žvaigždutė“ vyko saugaus eismo savaitė ,,Tris kartus apsidairyk ir pavojų pamatyk“. Renginiuose dalyvavo visi ikimokyklinių ir priešmokyklinių grupių vaikai ir pedagogai.
Pirmadienį vaikus aplankė personažai ,,Šviesoforo akelės“, kurios supažindino su savaitės tema ir pakvietė visus aktyviai dalyvauti organizuojamuose renginiuose.

Skaityti toliau…

Niekada nėra vėlu pradėti judėti! Nuostabus rugsėjis kviečia daugiau laiko praleisti gryname ore!

judėjimas rudenįMedicinoje daug kur rašoma, kad po 30-mečio žmogaus organizmas jau ,,ritasi“ žemyn. Dar kitur atvirkščiai – galime gyventi net 120 metų!
Sulaukęs 25 metų žmogus paprastai liaujasi augęs ir prasideda senėjimo procesas. Nesiimant priemonių, nuo trečiojo gyvenimo dešimtmečio vidurio kasdien miršta 100 000 smegenų ląstelių ir pamažu nyksta raumenys. Ar įmanoma apsaugoti savo smegenų ląsteles ir išlaikyti raumenų masę?

Skaityti toliau…

Kova su prostatos vėžiu

prostatos vėžys

Pasaulinė sveikatos organizacija rugsėjo 15 d. siūlo paminėti kovos su prostatos liga dieną, atkreipti dėmesį į žmonių, susidūrusių su šiuo susirgimu, iškylančius rūpesčius, problemas.
Prostatos vėžys – tai priešinės liaukos piktybinė liga. Sergamumas priešinės liaukos vėžiu yra apie 6 proc.( Lietuvoje sergančiųjų prostatos vėžiu skaičius yra antras po plaučių vėžio, Vakarų Europoje ir JAV – didžiausias). Dažniausiai serga vyresni nei 50 metų vyrai. Vyrų mirštamumas nuo prostatos vėžio užima trečią vietą po plaučių ir virškinimo trakto navikų.
Kodėl atsiranda vienas ar kitas navikas nėra gerai žinoma. Manoma, kad dėl aplinkos poveikio vyksta įvairios genų mutacijos (kitimai), todėl ląstelės pakinta, praranda normalias savo savybes, pradeda nekontroliuojamai daugintis. Vėžys taip pat pasižymi ta savybe, kad gali peraugti į gretimus organus, limfa ir krauju atskirų jo ląstelių gali patekti į kitus organus ir ten įsitvirtinusios daugintis ir ardyti juos. Tai vadinama metastazėmis. Prostatos vėžio atveju metastazės pirmiausia aptinkamos limfmazgiuose, kauluose, ypač stuburo, dubens. Šio vėžio išsivystymui turi reikšmės ir lytinių hormonų pokyčiai.

Skaityti toliau…

Minime Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną

saviz

Kas 40 sek. nusižudo žmogus
• Kas 3 sek. pasaulyje kas nors bando žudytis
• Savižudybė yra viena iš trijų dažniausių mirties atvejų 15-35 metų amžiaus žmonių grupėje
• Kiekviena savižudybė skaudžiai atsiliepia mažiausiai šešiems kitiems žmonėms
• Sunku išmatuoti psichologines, socialines bei finansines savižudybės pasekmes šeimai ar bendruomenei.
Savižudybė – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Ją dažniausiai sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių bei aplinkos veiksnių visuma. Sunku paaiškinti, kodėl vienas žudosi, o štai kitas, atsidūręs panašioje ar net blogesnėje padėtyje, to nedaro. Taigi daugumos savižudybių galima išvengi. Savižudybė dabar yra viena svarbiausių visuomenės problemų.

Skaityti toliau…

Ebolos karštligė – kokia tai liga?

ebolos

 

 

 

 

 

Ebola hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) liga, kurią sukelia Ebola virusas. Pirmieji šios ligos atvejai nustatyti 1976 m. Demokratinėje Kongo Respublikoje ir Sudane. Didžiausias Ebola karštligės protrūkis, kurio metu susirgo 425 asmenys, o 224 iš jų mirė, buvo užregistruotas Ugandoje 2000 m. 2014 m. protrūkis
nustatytas Ebola viruso protrūkis Gvinėjoje, Liberijoje, Sierra Leone ir Nigerijoje.

Kaip užsikrečiama?

Kadangi nežinomas tikslus infekcijos sukėlėjo rezervuaras yra iškelta hipotezė, kad žmogus pirmiausia užsikrečia sąlyčio su infekuotu gyvūnu metu. Taip užsikrėtęs asmuo užkratą gali perduoti kitam žmogui įvairiais būdais. Sukėlėjas perduodamas nuo sergančio žmogaus su užkrėstu krauju, sekretais, organais ar sperma, taip pat per užterštus rūbus, adatas ir kt. Didžiausia rizika užsikrėsti yra kai ligonis vemia, viduriuoja, kraujuoja. Rizika užsikrėsti nuo ligonio inkubacinio periodo metu yra nedidelė.
Dažnai tai gali būti hospitalinė infekcija. Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai gali užsikrėsti tiesioginio kontakto su sergančiais asmenimis, jų kūno skysčiais metu, nesilaikant tinkamų šios ligos kontrolės priemonių.
Skirtingai nei gripas, Ebola virusas oru neperduodamas, virusu neužsikrėsite per sąlytį su pinigais, maisto produktais ar plaukiodami baseine. Jo neplatina moskitai.

Skaityti toliau…

RUGSĖJO 1-OJI – DIENA BE ALKOHOLIO

be alkoholio

Rugsėjo 1-oji – Mokslo ir žinių diena, kuomet moksleiviams ir studentams prasideda mokslo metai. 2006 metais LR Seimas priėmė įstatymą, kuris įtvirtino draudimą prekiauti alkoholiniais gėrimais rugsėjo 1 dieną. Šitaip siekiama parodyti, kad mokslas negali būti siejamas su alkoholio vartojimu. Vėliau draudimas sušvelnintas – alkoholio rugsėjo 1-ąją negalima įsigyti parduotuvėse, bet juo prekiaujama restoranuose, kavinėse, baruose.
Dažnas suaugęs priešinasi tokiam draudimui, kaip, beje, ir visiems kitiems, ribojantiems alkoholio įsigijimą, nė nesusimąstydamas, kad alkoholis ir vaikas – nesuderinami dalykai, kad alkoholio vartojimas neturėtų būti norma, kad dar svarbiau – jis pats netaptų blogu pavyzdžiu!

Rugsėjo 1-oji – tai šventė! Šią dieną nevyksta pamokos, netikrinamos namų darbų užduotys, nerašomi pažymiai, šią dieną daugelis nusiteikę šventiškai. Gražu ir smagu, kai vaikų ir jaunimo šventės švenčiamos blaiviai, nevartojamas alkoholis, ypač namuose.

Skaityti toliau…