RUGSĖJO 1-OJI – DIENA BE ALKOHOLIO

be alkoholio

Rugsėjo 1-oji – Mokslo ir žinių diena, kuomet moksleiviams ir studentams prasideda mokslo metai. 2006 metais LR Seimas priėmė įstatymą, kuris įtvirtino draudimą prekiauti alkoholiniais gėrimais rugsėjo 1 dieną. Šitaip siekiama parodyti, kad mokslas negali būti siejamas su alkoholio vartojimu. Vėliau draudimas sušvelnintas – alkoholio rugsėjo 1-ąją negalima įsigyti parduotuvėse, bet juo prekiaujama restoranuose, kavinėse, baruose.
Dažnas suaugęs priešinasi tokiam draudimui, kaip, beje, ir visiems kitiems, ribojantiems alkoholio įsigijimą, nė nesusimąstydamas, kad alkoholis ir vaikas – nesuderinami dalykai, kad alkoholio vartojimas neturėtų būti norma, kad dar svarbiau – jis pats netaptų blogu pavyzdžiu!

Rugsėjo 1-oji – tai šventė! Šią dieną nevyksta pamokos, netikrinamos namų darbų užduotys, nerašomi pažymiai, šią dieną daugelis nusiteikę šventiškai. Gražu ir smagu, kai vaikų ir jaunimo šventės švenčiamos blaiviai, nevartojamas alkoholis, ypač namuose.

Skaityti toliau…

Matomas ir … nematomas saulės poveikis

atsisiųsti

Mokslininkai jau senokai yra įrodę, kad odos vėžį sukelia ultravioletiniai saulės spinduliai. Jie yra skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC, iš kurių pavojingi du pirmieji. Ilgą laiką buvo teigiama, kad UVA (ultravioletiniai A spinduliai) nėra tokie pavojingi, kaip UVB, kurie sukelia daugumą odos pažeidimų.Tačiau dabar mokslininkai mano, kad UVA spinduliai gali daug labiau nulemti odos senėjimą ir būti odos vėžio priežastimi, nei manyta iki šiol.

Skaityti toliau…

Priminimas tėveliams: profilaktiniai vaikų sveikatos patikrinimai!

profilaktiniai patikrinimai

Vasara – laikas, kuomet eilės prie vaikų gydytojų kabinetų sutrumpėja, tėvai džiaugiasi, galėdami pailsėti nuo šaltojo sezono metu nuolat vaikus persekiojančių infekcijų. Dažnai atostogaudami ir ilsėdamiesi pamirštame, kad dabar – pats patogiausias laikas atlikti profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus.
Labai svarbu pas gydytoją bent kartą per metus vaikus nuvesti profilaktiniams sveikatos patikrinimams, nes augant vaikams, jų organizmai keičiasi ne tik išoriškai. Patikrinimų metu gali išryškėti ir paveldėtos, giminėje iš kartos į kartą besikartojančios, ligos, bet ir naujos, netikėtos ar tokių ligų pradžia. Juk kiekvieną sutrikimą ar ligą daug lengviau įveikti kuo anksčiau ją nustačius ir pradėjus gydyti, ar keičiant gyvenimo būdą.
Vaiko sveikatos pažymėjimą ugdymo įstaigai reikia pateikti ne vėliau kaip rugsėjo 15 d.

Jei patikrinimus atidėsite rudeniui, teks pačioje mokslo metų pradžioje praleisti pamokas, be to gali tekti kreiptis į kitus specialistus dėl nustatytų ar įtariamų sutrikimų, galite iki nustatytos datos ir nebespėti patikrinti vaikų sveikatos.

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Radviliškio rajone 2013 metais

images

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena svarbiausių ne tik medicinos, bet ir socialinių problemų. Kraujotakos sistemos ligos nėra iš pagrindinių vyraujančių ligų Radviliškio rajone, tačiau mirtingumas nuo kraujotakos sistemų ligų tiek Radviliškio rajone tiek šalyje išlieka didžiausias ir sudaro apie pusę visų mirčių. Taip pat minėtos ligos šalyje sudaro vieną trečdalį invalidumo priežasčių bei nulemia 15-20 proc. apsilankymų sveikatos priežiūros įstaigose.

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Radviliškio rajone 2013 metais

 

,,Kamštelių vajus“

IMG_2133 IMG_2138 IMG_2141

Šeduvos lopšelis-darželis dalyvavo dienraščio „Lietuvos žinios“ paskelbtoje plastikinių kamštelių rinkimo akcijoje „Kamštelių vajus“. 2013 m. gegužės – spalio mėnesiais buvo surinkta daugybė įvairiaspalvių kamštelių. Iš kamštelių vaikai padarė meninį darbelį „Drugelis“, kuris su dalimi kamštelių iškeliavo į Respublikinę parodą. Ši graži idėja nenutrūko ir vaikai kartu su tėveliais plastikinius butelių kamštelius rinko visus mokslo metus namuose, parkuose, prie vandens telkinių. Nors tai labai smulki ir įkyri šiukšlė, visgi ją galima panaudoti ir kitur. Tada ir kilo idėja sujungti du projektus ,,Kamštelių vajus“ ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos konkurso ,,Eismo saugumas bendruomenėse 2014“. Projekto tikslas – skatinti mąstyti „žaliai“, puoselėti kūrybiškumą ir ugdyti komandinį darbą. Vaikai surinktuosius butelių kamštelius rūšiavo pagal spalvas, o suaugusieji – sukūrė ant dviejų pavėsinių sienų spalvingus paveikslus saugaus eismo tema, kurie džiugina kiekvieno akį kuris tik užsuką į lopšelį-darželį.

VSPS, dietistė Rita Tamošiūnaitė

Grūdinimasis – 4 dalis

Pirties procedūros – tęsinys

Tęsiame grūdinimosi temą apie pirties procedūrų poveikį organizmui
Širdis
• Širdis – nesustodama pumpuoja apie 4 litrus kraujo per minutę, taigi apie 3000 tonų per metus. Vidutinis širdies ritmų dažnis – 60-80 dūžių per minutę. Pirtyje, veikiama karščio, širdis plaka iki 100-160 dūžių per minutę.
• Pirtis treniruoja širdį. Labiausiai krūvis širdžiai tenka kontrastinių procedūrų metu. Todėl žmonėms, kurių aukštas spaudimas apsipylimų šaltu vandeniu ar sniegu reikėtų atsisakyti. Jiems užtenka išeiti atsivėsinti į priešpirtį ar vėsesnes patalpas.
• Tačiau žmonėms, kurių kraujospūdis mažas, kaip tik kontrastinės procedūros rekomenduojamos.
• Turintys tam tikrų širdies negalavimų, turėtų pirtyje įsitaisyti horizontaliai, kada pirtyje temperatūra jau šiek tiek mažesnė, tačiau drėgmės joje daugiau.
Negalima eiti į pirtį, jei sergama:
• Sergant ūmiu infarktu ar 1 ir 2 reabilitacijos fazėje
• 3 stadijos hipertonine liga (kai sistolinis >180, o diastolinis >110)
• Ūmiais širdies ir kraujagyslių sistemos uždegimais
• Kardiomiopatija
• Piktybine hipertenzija (reta – serga trys iš 100 000)
• Polinkiu kraujuoti
• Ūmiu tromboflebitu

Skaityti toliau…

Grūdinimasis – 3 dalis

Pirties procedūros

Higienos ir profilaktikos tikslais pirtys buvo naudojamos nuo seniausių laikų. Įvairių kraštų pirtys yra skirtingos savo konstrukcija ar sudėtimi, skiriasi ir vandens bei šilumos procedūros.
Mūsų laikais pirtis – ne vien sveikatos ir žvalios nuotaikos palaikymo priemonė. Ji dar į būrį sutelkia gerus draugus. Pirties šiluma tarsi palaiko ir žmogiškąją širdies šilumą, geranoriškumą, skatina draugiškus pokalbius.
Pirtis ir pėrimasis – tai tema, kurios pagrindu galima parašyti šimtus knygų, tačiau vis tiek atsiras kokia nors pamiršta senovinio meno detalė, be to kiekvienas pirtininkas turi savų paslapčių.
Pirties garo veikiamas organizmas patiria naudingą ,,sukrėtimą‘‘. Kraujo srautas sustiprėja odos paviršiuje ir raumenyse, o smegenyse – susilpnėja. Dingsta nervinė įtampa, atsipalaiduoja raumenys, todėl patyrus stresą, didelę nervinę įtampą, didelius fizinius krūvius, patariama eiti į pirtį.
Per 10–20 buvimo pirtyje minučių širdies ritmas padažnėja 50–70 %, o tai prilygsta 1 val. fizinių pratimų. Pirtyje praleisdami 30 min. sudeginsite net 400 kalorijų! Be to, pagreitėja medžiagų apykaita, o dėl dažno prakaitavimo netenkame daug skysčių.
Tiesa, prarastą drėgmės balansą organizme būtina atstatyti, todėl nepamirškite gerti daug skysčių.
Karščio poveikis organizmui

Plaučiai
• Plaučiai – kvėpavimo organas, kuriame vyksta dujų apykaita tarp organizmo ir aplinkos. Medicinos įstaigose taikomos inhaliacijos.
• Pirtis sudaro galimybę atlikti inhaliacijas su fitoncidais ir įvairiomis aromatinėmis medžiagomis. Po pirties plaučių ventiliacija padidėja apie 2,5 karto, o deguonies įsisavinimas – apie 30 procentų.
• Aukštoje pirties temperatūroje žūva kenksmingos bakterijos ir virusai, o padažnėjęs kvėpavimas (~20 kartų/min.), padeda greičiau susidoroti su užkratu.

Oda
• Oda – vienas didžiausių organų. Odoje yra daugybė smulkių kraujagyslių, limfotakių, nervų galūnėlių, kurios nuolat ,,praneša“ apie kenksmingus arba malonius aplinkos pokyčius.
• Odoje esama apie 2,5 milijono prakaito liaukų, kurios per parą išskiria apie 600 – 1600 g prakaito. Vienos procedūros metu papildomai išskiria 1-2,2 kg prakaito. Šiluma padeda organizmui greičiau ir efektyviau pašalinti kenksmingas medžiagas bei toksinus. Pirties garas geriau už kitas higienos priemones atveria ir išvalo visas odos poras. Vos įžengus į pirtį, jau po 2-3 min. pradedama po truputį prakaituoti, vėliau ima oda prakaituoti stipriau. Į pirtį reikia įeiti sausam.

Nervų sistema
• Nervų sistemai pirties poveikis pajuntamas labai greitai. Daugelis pirtyje ar tuoj po jos, pasijunta ramesni, atsipalaidavę.
• Po pirties gerai miegama. Išnyksta galvos ir sąnarių skausmai.
• Reguliarus pirties lankymas ne tik grūdina organizmą, bet ir stiprina atsparumą stresui.
• Gilus sąnarių ir raumenų įšildymas ir intensyvesnė kraujotaka palankiai veikia periferinę nervų sistemą, taigi padeda gydyti radikulitą bei kitas ligas.
• Į pirtį nerekomenduojama eiti sergant epilepsija, ūmiu centrinės ir vegetatyvinės nervų sistemos uždegimu, cerebraliniu paralyžiu su kraujo indų etiologija, Parkinsono liga.

Tęsinys kitame straipsnyje.

Radviliškio rajonas turi šaunių SVEIKUOLIŲ!

Aistė Balčiūnaitė Aistė Balčiūnaitė

AISTĖ BALČIŪNAITĖ. Ji yra aktyvi, labai daug sportuoja, neturi žalingų įpročių, rūpinasi savo sveikata, mityba, grūdinasi, yra linksma, mėgsta kvailioti ir linksminti kitus žmones, lanko šaulius, domisi kariuomene, turi išsilaikiusi Lietuvos kūno kultūros aukso su ąžuolo vainiku ženklo normatyvus, mėgsta adrenaliną ir nebijo iššūkių.
Rekomendavo sesuo Agnė Balčiūnaitė.

 

Gražina Likpetrienė Gražina Likpetrienė

GRAŽINA LIKPETRIENĖ. Ji užsiiminėja joga rytais, sveikai maitinasi, vakarais važinėja dviračiu. Organizuoja bėgimus už blaivybę, dalyvauja maratonuose, žiemą maudosi eketėse.
Rekomendavo Šeduvos m. bendruomenė.

  Skaityti toliau…

SAUGAUS EISMO STOVYKLA

IMG_0503 IMG_0511 IMG_0547

           Pasitinkant vasarą Šeduvos lopšelyje-darželyje nuo birželio 9 d. iki birželio 13 d. buvo surengta vienas iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos konkurso ,,Eismo saugumas bendruomenėse 2014“, renginių ,,Saugaus eismo stovykla“. Tai bendras mūsų ir tėvų rūpestis – visi norime, kad vaikai būtų saugūs, pasitikintys savo gebėjimu elgtis įvairiose situacijose. Mokydami saugaus elgesio gatvėse kartu mokome ir saugaus elgesio socialinėje aplinkoje. Visą savaitę pedagogės ir visuomenės sveikatos priežiūros specialiste, dietiste su vaikais kalbėjosi apie saugumą gatvėje, priminė pagrindines saugaus eismo taisykles, atkreipė mažųjų dėmesį į gatvėje tykančius pavojus ir patarė, kaip jų išvengti. Lauke ir grupėse vaikai žaidė stalo saugaus eismo žaidimus, kūrė ir piešė darbelius saugaus eismo tematika. Mokėsi saugiai pereiti šviesoforo reguliuojamą perėją. Pramogavo ir mokėsi drausmingais elgtis gatvėje vairuojant įvairias transporto priemonės.

 VSPS, dietistė Rita Tamošiūnaitė

Žygis dviračiais

 

IMG_2110 IMG_2087 IMG_1999

          Šeduvos lopšelio-darželio bendruomenė dalyvauja Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos konkurse ,,Eismo saugumas bendruomenėse 2014“. Birželio 5d. 18 val. lopšelio-darželio bendruomenė kvietė savo ugdytinius kartu su tėveliais ir svečius iš Ispanijos, Belgijos, Prancūzijos, Bulgarijos, Italijos, Turkijos, kurie dalyvauja tarptautiniame daugiašaliame Comenius programos projekte „Liaudies žaidimai, legendos ir tradicijos“, į dviračių žygį. Žygio dalyviai rinkosi į miesto aikštę ir sutartu laiku gausus dalyvių būrys pajudėjo lydimas dviejų policijos ekipažu iš Šeduvos į Raudondvario žirgyną ir aerodromą. Susipažinome su kitokiomis transporto priemonėmis. Kas norėjo jodinėjo žirgais, o kas nepabūgo pabandė ir paskraidyti. Važiavimas dviračiais yra pats geriausias būdas pažinti savo krašto gamtą, kultūrą, žmones. Dviratininkai glaudžiai susiję su gamta, jaučia jos pokyčius, užuodžia įvairius kvapus, išgirsta ir pamato daug daugiau nei važiuodamas automobiliu. Visi kupini teigiamų emocijų saugiai sugrįžome į miesto aikštę, kur Šeduvos lopšelio-darželio direktorė, Daiva Staškūnienė, įteikė visiems žygio dalyviams Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos skirtas dovanėles – atšvaitus.

VSPS, dietistė Rita Tamošiūnaitė