Gyviai, kurie nužudo daugiausiai žmonių pasaulyje

Ar žinote, kokie gyviai nužudo daugiausia žmonių pasaulyje? Tai uodai, kurie platina maliariją. Nuo šios ligos kasmet pasaulyje miršta iki 3 mln. žmonių. Nuo maliarijos miršta daugiau žmonių negu nuo bet kurios kitos infekcinės ligos, išskyrus tuberkuliozę. Balandžio 25 -ąją yra minima Pasaulinė maliarijos diena.

Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia kraujo, pasireiškianti periodiškai pasikartojančiais drugio priepuoliais.Ji yra plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maliarija galima užsikrėsti daugiau kaip 100 šalių.

Skaityti toliau…

Truputis istorijos apie skiepus…

Edvardas Dženeris skiepija Džeimį FilipąVakcina – tai medicininis preparatas, skirtas įgyti imunitetui nuo infekcinės ligos. Imituodamas natūralią infekciją, šis preparatas parodo imuninei sistemai ligos sukėlėją, prieš kurį imuninė sistema pagamina antikūnus ir kitus gynybos mechanizmus. Skiepai laikomi vienu didžiausių medicinos atradimų, padėjusių suvaldyti mažiausiai 10 pavojingų ligų, kurios kasmet nusinešdavo tūkstančius gyvybių. Tačiau šis atradimas iki šiol sulaukia ir bene daugiausiai priešininkų.

Nuo senų laikų žmonija stengėsi kovoti su daugeliu neišgydomų ligų. Viduramžiais blogos higienos ir sanitarijos sąlygos, karai ir badas buvo įvairių ligų plitimo priežastis. Tuomet kovai su infekcinėmis ligomis nebuvo nei vakcinų, nei vaistų, tad pagalba sergančiajam buvo tik slauga. Skaityti toliau…

Tai, ką turi žinoti pacientas

Pagrindinis Lietuvos įstatymas – Lietuvos Respublikos Konstitucijos 53 str. reglamentuoja, kad valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus.

Balandžio 18-ąją minime Europos pacientų teisių dieną. Šią dieną prisiminkime ir pasitikrinkime ar gerai žinome savo kaip pacientų teises. Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo principai nurodo ir detalizuoja šias pagrindines pacientų teises: Skaityti toliau…

Kelias į viltį…

Kasmet balandžio 11 dieną minime Tarptautinę sergančiųjų Parkinsono liga dieną.pix201005220375778

Parkinsono liga (PL) yra progresuojantis, degeneracinis neurologinis motorinis (judėjimo) sutrikimas. Šia liga dažniausiai susergama apie 50-60-tuosius gyvenimo metus, tačiau žmonių, kuriems liga diagnozuota jaunesniame amžiuje, skaičius auga.

Šiuo metu nuo šios ligos kenčia 0,07–1,5 iš 100 suaugusiųjų, tačiau pastebimas augimas iki 4 iš 100. Kasmet Parkinsono liga suserga iki 0,3 naujų pacientų iš 100. Progresuojanti, sunkėjanti ligos forma pasireiškia iki 45% pacientų.

Dėl senėjančios visuomenės per ateinančius 25 metus PL pacientų gali beveik padvigubėti. 11–30% PL pacientų turi pažengusią vidutinę ligos stadiją (III stadija) ir 10-45% sunkią PL (IV – V stadiją).

Higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, 2013 m. sergančiųjų Parkinsono liga Lietuvoje –  11899, Radviliškio rajone – 194 atvejai. Skaityti toliau…

Kviečiame dalyvauti nuotraukų konkurse „Saugokime vaikų gyvybes“

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (toliau – Centras), siekdamas paminėti Saugaus eismo savaitę ir prisidėti prie Pasaulio sveikatos organizacijos Saugaus eismo dekados tikslų, organizuoja nuotraukų konkursą, skirtą mokyklinio amžiaus vaikams, „Saugokime vaikų gyvybes“.
Vaikai, norintys dalyvauti konkurse, turėtų tapti saugaus eismo reporteriais ir padaryti nuotrauką, atspindinčią vaikų saugos keliuose temą. Pasibaigus konkursui bus apdovanoti I–III vietų laimėtojai, kuriuos išrinks Centro direktoriaus įsakymu sudaryta komisija. Komisija nuotraukas vertins atsižvelgdama į jų atitiktį temai, nuotraukų antrąjį planą ir jo sąsajas su vaikų saugos keliuose tema, techninę nuotraukų kokybę, idėją, originalumą, meniškumą. Nuotrauką „numylėtinę“ išrinks socialinio tinklalapio „Facebook“ vartotojai. Visos nuotraukos gegužės 11 d. bus paskelbtos Centro „Facebook“ paskyroje ir jos lankytojai balsuodami iki gegužės 15 d. išrinks nuotrauką „numylėtinę“.
ugalėtojai bus apdovanoti konkurso rėmėjų įsteigtais prizais:

  •  I vietos laimėtojas – 50 EUR knygyno dovanų kuponu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.
  •  II vietos laimėtojas – 30 EUR knygyno dovanų kuponu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.
  • III vietos laimėtojas – 20 EUR knygyno dovanų kuponu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.
  •  Nuotraukos „numylėtinės“ autorius – Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos įsteigtu prizu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.

Laukiame Jūsų nuotraukų ir dalyvio registracijos formos iki gegužės 10 d. el. paštu liuda.ciesiuniene@smlpc.lt arba adresu: Nuotraukų konkursui, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Kalvarijų g. 153, LT-08221 Vilnius. Nepateikus registracijos formos, nuotraukos konkurse nedalyvaus ir nebus skelbiamos internete.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

 

Fraktaliniai piešiniai – savęs pažinimo link…

      Kiekvienas ne kartą esame susimąstę apie tai, kas mes tokie esame, kokią vietą žmogus užima savo gyvenime, o ką ir kiek mums davė gamta ir tėvai, kaip tai padeda spręsti asmenines gyvenimo užduotis. Taip jau yra, kad žmogus neturi apie save objektyvių žinių, kurios slypi struktūros gelmėse, o pasiekti jas visiškai nesudėtinga ir tokia galimybė visgi yra.

Skaityti toliau…