Akcija „Šviežios sultys – vitaminų šaltinis“

Lapkričio 11- 12 dienomis Šeduvos gimnazijos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė  Aušra  Misiukevičienė kartu su 5 b, 6 a  klasių auklėtojomis Aušra Mickute ir Dovile Mikalauskaite organizavo savo auklėtiniams klasės valandėlę „Šviežios sultys – vitaminų šaltinis“. Valandėlėje visuomenės sveikatos priežiūros specialistė  skaitė trumpą paskaitą apie vitaminų naudą augančiam organizmui, sveiko maitinimosi principus. Mokiniams buvo parodyta vaizdinė medžiaga apie daržovių ir vaisių naudą žmogaus psichinei ir fizinei sveikatai.  Užsiėmimo dalyviams smagu buvo ragauti šviežiai išspaustų vaisių ir daržovių sulčių. Mokiniai skanaudami obuolių, apelsinų, morkų, burokėlių, greipfrutų, granatų, mandarinų, kriaušių sultis  turėjo galimybę pažinti grynus ir sumaišytus sulčių skonius.  Valandėlės pabaigoje dalyviai pasitikrino savo žinias mini konkurse,  buvo apdovanoti Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro dovanėlėmis – pamokų tvarkaraščiais. Sveikata – tai dovana, kurią mes turime pasidovanoti sau patys.

                                           Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Misiukevičienė

Dar viena priežastis, kodėl verta nerūkyti

Rūkymas – tai mirties, kurios galima išvengti, priežastis. Kasmet Pasaulyje nuo ligų, kurias sukelia rūkymas, miršta apie 4 milijonai žmonių. Prognozuojama, kad iki 2020 metų tokių mirčių skaičius gali išaugti iki 10 milijonų žmonių. Ir ši priežastis priklauso tik nuo mūsų pačių!

Yra paskaičiuota, kad viena surūkyta cigaretė per dieną sutrumpina rūkančiojo gyvenimą 11-a minučių, o vienas  pakelis cigarečių  per dieną sutrumpina gyvenimą 1330 valandų arba 56 dienomis. Tačiau metęs rūkyti darbingo amžiaus žmogus sutaupo vidutiniškai 20 gyvenimo metų, taigi net  jei vis dar rūkote, verta mesti rūkyti, ne tik dėl savęs bet ir dėl aplinkinių. Toliau skaityti Dar viena priežastis, kodėl verta nerūkyti

Pociūnėliečius vėl sukvietė ,,Žalio obuolio stalas“

Lapkričio 6 dieną Pociūnėlių pagrindinės mokyklos mokinius, jų tėvelius, mokytojus į puikią tradicinę šventę sukvietė akcija ,,Žalio obuolio stalas“. Akcija skirta sveikos mitybos propagavimui.

Šventė prasidėjo Pociūnėlių kultūros namuose klasių prisistatymais, kuriems vaikai ruošėsi iš anksto. Akį traukė spalvingos vaisių, uogų bei daržovių kaukės, džiugino eilėraštukai, dainelės, šokiai, trumpi vaidinimai, pasakojimai. Renginio dalyviai praplėtė žinias apie vaisių, uogų ir daržovių naudą žmogaus organizmui.

Toliau skaityti Pociūnėliečius vėl sukvietė ,,Žalio obuolio stalas“

Ar Jums gresia diabetas?

Žmogaus organizmo gyvybinės veiklos procesai vyksta tam tikra tvarka. Viena iš medžiagų apykaitos reguliavimo ir vidinės organizmo aplinkos pastovumo palaikymo sistemų yra endokrininė (vidaus sekrecijos) sistema. Ji atsakinga už organizmo vidaus terpės dinaminę pusiausvyrą.

Endokrininėmis ligomis susergama, kai hormonų išskiriama per daug, per mažai, arba kai sutrinka audinių ląstelių atsakas į hormonų poveikį. Žinoma daugiau nei 100 endokrininių ligų.

Cukrinis diabetas – endokrininė liga, kurią sukelia absoliutus ar santykinis kasos hormono insulino trūkumas. Sutrinka medžiagų, pirmiausia angliavandenių, paskui riebalų ir baltymų apykaita. Pagrindinis ligos požymis – padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje. Dažniausiai nustatomi pirmas (I) ir antras (II) cukrinio diabeto tipai.

Šia liga sergančiųjų skaičius nuolat didėja. Palyginus 1985 m. cukriniu diabetu sirgo 30 mln. planetos gyventojų, o 2003 m. – 194 mln., 2007 m. – 246 mln. I tipo diabetas apima iki 10 proc., o II tipo diabetas – apie 90 proc. visų sergančiųjų cukralige. Kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo mažiau ji sukels komplikacijų. Toliau skaityti Ar Jums gresia diabetas?

Diskusija ,,Saugus kelyje“

Saugūs keliuose būsime tik tada, kai kiekvienas eismo dalyvis bus atsakingas ir  prisidės prie eismo kultūros ugdymo. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai Lina Laužadienė  ir Aivaras Kardašius  formuodami saugią aplinką, saugaus eismo srityje  lapkričio 6 dieną organizavo diskusiją  ,,Saugus kelyje“. Diskusijoje dalyvavo Radviliškio rajono švietimo įstaigų socialiniai darbuotojai, Radviliškio rajono savivaldybės Saugaus eismo komisijos pirmininkas Justinas Kerėžius, Radviliškio rajono policijos komisariato pareigūnai ir Visuomenės sveikatos biuro specialistė Ieva Vileikytė. Toliau skaityti Diskusija ,,Saugus kelyje“

„Rudens takučiu“

Prieš rudens atostogas, 2015 metų spalio 23 dieną Šeduvos gimnazijos Pavartyčių ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriuje, ikimokyklinio amžiaus vaikai, aktyviai ir džiaugsmingai dalyvavo tradicinėje šventėje „Rudens takučiu“.  Vaikų kūryba ir išraiška buvo plėtojama viso renginio metu. Pasipuošę  spalvingomis daržovių ir vaisių kaukėmis vaikučiai deklamavo eiles, suko ratelius, šoko, dainavo, žaidė įvairius lietuvių liaudies žaidimus, improvizavo. Šventės metu netrūko nei dalyvių, nei geros nuotaikos. Daug emocijų suteikė daržovių ir vaisių sulčių ragavimas. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Misiukevičienė suteikė žinių  apie sulčių naudą ir maistinę vertę, jų teigiamą poveikį augančiam organizmui. Visiems šventės dalyviams buvo įteiktos Radviliškio visuomenės sveikatos biuro atminimo dovanėlės. Auksinis ruduo ne tik džiugina savo žėrinčiomis spalvomis, bet žmogui dovanoja įvairiausių ir gardžiausių gėrybių. Džiaukimės nuostabiu metų laiku!

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Misiukevičienė

Žvynelinė – neužkrečiama liga

Žvynelinė, dar kitaip vadinama psoriaze – tai lėtinė uždegiminė imuninių mechanizmų nulemta liga, kurią  gydyti visą gyvenimą. Ši sunki liga neigiamai veikia daugelio pacientų gyvenimo kokybę. Sergančiuosius žvyneline neramina ne tik liga, bet ir neigiamas aplinkinių požiūris, mat vis dar manoma, kad ji užkrečiama.

Tikslios žvynelinės priežastys nėra žinomos. Yra manoma, jog liga susijusi su žmogaus imuninės sistemos atskirų ląstelių (T limfocitų) sąveika su tam tikrais aplinkos veiksniais asmenims, kurie genetiškai turi polinkį sirgti šia liga. Normaliai T limfocitai, cirkuliuojantys kraujyje, keliauja į pažeistas kūno vietas ir kovoja su bakterijomis bei virusais, tačiau asmenų, sergančių žvyneline, šios ląstelės „atakuoja“ pačio žmogaus odos ląsteles, sukeldamos uždegimą ir per greitą odos ląstelių dalijimąsi. Normaliai odos ląstelės subręsta ir pasišalina nuo odos paviršiaus per 28-30 dienų. Sergant psoriaze odos ląstelės subręsta per 3-6 dienas ir nepasišalina nuo odos paviršiaus, o kaupiasi suformuodamos į žvynelius panašias struktūras. Dažnai šį procesą sužadina aplinkos veiksniai, tokie kaip: Toliau skaityti Žvynelinė – neužkrečiama liga

Su nepilnamečiais diskutuota apie rūkymą ir jo žalą

Šiaulių  apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato  pareigūnai, formuodami saugią ir sveiką aplinką, kartu su Radviliškio rajono Visuomenės sveikatos biuro specialiste Ieva Vileikyte spalio 20 dieną lankėsi Pociūnėlių pagrindinėje mokykloje. Susitikimo tikslas – skatinti moksleivius atsisakyti žalingų įpročių mokykloje.

Visuomenės sveikatos biuro specialistė I. Vileikytė atkreipė mokinių dėmesį, kad rūkymas, labiausiai paplitusi žalingo sveikatai elgesio forma, yra buitinė narkomanija. Pasaulinė sveikatos organizacija  nuolat informuoja, kad vis daugiau jaunimo Lietuvos mokyklose rūko: 11,3 proc. 11-15 m. amžiaus berniukų ir 3,6 proc. to paties amžiaus mergaičių. 12 proc. pradinių klasių mokinių (berniukų) tvirtino, kad užaugę norėtų rūkyti. Rūkančių moksleivių procentas labai išauga vyresnėse klasėse. Anot Visuomenės sveikatos biuro specialistės ankstyvoji alkoholio, tabako, narkotikų vartojimo prevencijos svarba moksleiviams yra neginčijama, nes tik ugdant vaikų ir paauglių nepakantumą neteisėtam narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimui ir vartojimui, rūkymui ir alkoholio vartojimui galima tikėtis teigiamų rezultatų.

Toliau skaityti Su nepilnamečiais diskutuota apie rūkymą ir jo žalą

Kuprinių svėrimo akcijos 2015 m. rezultatai

Vaikų sveikatos profilaktinių patikrinimų duomenys rodo, kad kasmet nustatoma vis daugiau moksleivių laikysenos sutrikimų. Netaisyklinga laikysena – vienas neigiamų veiksnių, lemiančių augančio vaiko sveikatą. Dažniausiai ydinga laikysena formuojasi dėl nepakankamai gero raumenų ir raiščių sistemos vystymosi.

Vaikų raumenys yra silpni, dėl to jie greitai pavargsta – ypač, kai ilgesnį laiką kūnui tenka būti vienoje padėtyje: ilgai žiūrint televizorių, sėdint mokykliniame suole. Netaisyklinga laikysena gali pradėti formuotis ir dėl to, kad vaikas pradeda labai greitai augti, mažai juda, yra nutukęs, per sunkią kuprinę nešiojasi ant vieno peties. Sunkios kuprinės – tai vienas iš rizikos veiksnių jauno žmogaus laikysenos sutrikimams vystytis. Pernelyg sunki ar netinkamai nešiojama kuprinė gali sukelti kaklo, pečių, nugaros skausmus, apsunkinti kvėpavimą, skatinti netaisyklingos laikysenos formavimąsi.

Šių metų kuprinių svėrimo akcijos rezultatai parodė, kad daugiau nei pusės (68,7 proc.) mokinių kuprinės svoris sudarė ne daugiau kaip 10 proc. jų svorio, tai yra kuprinė buvo normalaus svorio. 25,9 proc. mokinių nešioja kuprines, kurių svoris sudarė 10-15 proc. kūno masės. Ir labai sunkias kuprines akcijos dienomis turėjo 5,4 proc. vaikų. Pastebėta, kad kad sunkesnes kuprines dažniau nešioja jauniausi (1-4 kl.) tyrimo dalyviai.

Daugiau apie tyrimą ir jo rezultatus galite sužinoti paspaudę šią nuorodą :

KUPRINIŲ SVĖRIMO AKCIJA 2015 m.