Kova su prostatos vėžiu

prostatos vėžys

Pasaulinė sveikatos organizacija rugsėjo 15 d. siūlo paminėti kovos su prostatos liga dieną, atkreipti dėmesį į žmonių, susidūrusių su šiuo susirgimu, iškylančius rūpesčius, problemas.
Prostatos vėžys – tai priešinės liaukos piktybinė liga. Sergamumas priešinės liaukos vėžiu yra apie 6 proc.( Lietuvoje sergančiųjų prostatos vėžiu skaičius yra antras po plaučių vėžio, Vakarų Europoje ir JAV – didžiausias). Dažniausiai serga vyresni nei 50 metų vyrai. Vyrų mirštamumas nuo prostatos vėžio užima trečią vietą po plaučių ir virškinimo trakto navikų.
Kodėl atsiranda vienas ar kitas navikas nėra gerai žinoma. Manoma, kad dėl aplinkos poveikio vyksta įvairios genų mutacijos (kitimai), todėl ląstelės pakinta, praranda normalias savo savybes, pradeda nekontroliuojamai daugintis. Vėžys taip pat pasižymi ta savybe, kad gali peraugti į gretimus organus, limfa ir krauju atskirų jo ląstelių gali patekti į kitus organus ir ten įsitvirtinusios daugintis ir ardyti juos. Tai vadinama metastazėmis. Prostatos vėžio atveju metastazės pirmiausia aptinkamos limfmazgiuose, kauluose, ypač stuburo, dubens. Šio vėžio išsivystymui turi reikšmės ir lytinių hormonų pokyčiai.

Skaityti toliau…

Minime Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną

saviz

Kas 40 sek. nusižudo žmogus
• Kas 3 sek. pasaulyje kas nors bando žudytis
• Savižudybė yra viena iš trijų dažniausių mirties atvejų 15-35 metų amžiaus žmonių grupėje
• Kiekviena savižudybė skaudžiai atsiliepia mažiausiai šešiems kitiems žmonėms
• Sunku išmatuoti psichologines, socialines bei finansines savižudybės pasekmes šeimai ar bendruomenei.
Savižudybė – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Ją dažniausiai sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių bei aplinkos veiksnių visuma. Sunku paaiškinti, kodėl vienas žudosi, o štai kitas, atsidūręs panašioje ar net blogesnėje padėtyje, to nedaro. Taigi daugumos savižudybių galima išvengi. Savižudybė dabar yra viena svarbiausių visuomenės problemų.

Skaityti toliau…

Ebolos karštligė – kokia tai liga?

ebolos

 

 

 

 

 

Ebola hemoraginė karštligė – tai sunki, dažnai mirtina žmonių, primatų (beždžionių) liga, kurią sukelia Ebola virusas. Pirmieji šios ligos atvejai nustatyti 1976 m. Demokratinėje Kongo Respublikoje ir Sudane. Didžiausias Ebola karštligės protrūkis, kurio metu susirgo 425 asmenys, o 224 iš jų mirė, buvo užregistruotas Ugandoje 2000 m. 2014 m. protrūkis
nustatytas Ebola viruso protrūkis Gvinėjoje, Liberijoje, Sierra Leone ir Nigerijoje.

Kaip užsikrečiama?

Kadangi nežinomas tikslus infekcijos sukėlėjo rezervuaras yra iškelta hipotezė, kad žmogus pirmiausia užsikrečia sąlyčio su infekuotu gyvūnu metu. Taip užsikrėtęs asmuo užkratą gali perduoti kitam žmogui įvairiais būdais. Sukėlėjas perduodamas nuo sergančio žmogaus su užkrėstu krauju, sekretais, organais ar sperma, taip pat per užterštus rūbus, adatas ir kt. Didžiausia rizika užsikrėsti yra kai ligonis vemia, viduriuoja, kraujuoja. Rizika užsikrėsti nuo ligonio inkubacinio periodo metu yra nedidelė.
Dažnai tai gali būti hospitalinė infekcija. Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai gali užsikrėsti tiesioginio kontakto su sergančiais asmenimis, jų kūno skysčiais metu, nesilaikant tinkamų šios ligos kontrolės priemonių.
Skirtingai nei gripas, Ebola virusas oru neperduodamas, virusu neužsikrėsite per sąlytį su pinigais, maisto produktais ar plaukiodami baseine. Jo neplatina moskitai.

Skaityti toliau…

RUGSĖJO 1-OJI – DIENA BE ALKOHOLIO

be alkoholio

Rugsėjo 1-oji – Mokslo ir žinių diena, kuomet moksleiviams ir studentams prasideda mokslo metai. 2006 metais LR Seimas priėmė įstatymą, kuris įtvirtino draudimą prekiauti alkoholiniais gėrimais rugsėjo 1 dieną. Šitaip siekiama parodyti, kad mokslas negali būti siejamas su alkoholio vartojimu. Vėliau draudimas sušvelnintas – alkoholio rugsėjo 1-ąją negalima įsigyti parduotuvėse, bet juo prekiaujama restoranuose, kavinėse, baruose.
Dažnas suaugęs priešinasi tokiam draudimui, kaip, beje, ir visiems kitiems, ribojantiems alkoholio įsigijimą, nė nesusimąstydamas, kad alkoholis ir vaikas – nesuderinami dalykai, kad alkoholio vartojimas neturėtų būti norma, kad dar svarbiau – jis pats netaptų blogu pavyzdžiu!

Rugsėjo 1-oji – tai šventė! Šią dieną nevyksta pamokos, netikrinamos namų darbų užduotys, nerašomi pažymiai, šią dieną daugelis nusiteikę šventiškai. Gražu ir smagu, kai vaikų ir jaunimo šventės švenčiamos blaiviai, nevartojamas alkoholis, ypač namuose.

Skaityti toliau…

Matomas ir … nematomas saulės poveikis

atsisiųsti

Mokslininkai jau senokai yra įrodę, kad odos vėžį sukelia ultravioletiniai saulės spinduliai. Jie yra skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC, iš kurių pavojingi du pirmieji. Ilgą laiką buvo teigiama, kad UVA (ultravioletiniai A spinduliai) nėra tokie pavojingi, kaip UVB, kurie sukelia daugumą odos pažeidimų.Tačiau dabar mokslininkai mano, kad UVA spinduliai gali daug labiau nulemti odos senėjimą ir būti odos vėžio priežastimi, nei manyta iki šiol.

Skaityti toliau…

Priminimas tėveliams: profilaktiniai vaikų sveikatos patikrinimai!

profilaktiniai patikrinimai

Vasara – laikas, kuomet eilės prie vaikų gydytojų kabinetų sutrumpėja, tėvai džiaugiasi, galėdami pailsėti nuo šaltojo sezono metu nuolat vaikus persekiojančių infekcijų. Dažnai atostogaudami ir ilsėdamiesi pamirštame, kad dabar – pats patogiausias laikas atlikti profilaktinius vaikų sveikatos patikrinimus.
Labai svarbu pas gydytoją bent kartą per metus vaikus nuvesti profilaktiniams sveikatos patikrinimams, nes augant vaikams, jų organizmai keičiasi ne tik išoriškai. Patikrinimų metu gali išryškėti ir paveldėtos, giminėje iš kartos į kartą besikartojančios, ligos, bet ir naujos, netikėtos ar tokių ligų pradžia. Juk kiekvieną sutrikimą ar ligą daug lengviau įveikti kuo anksčiau ją nustačius ir pradėjus gydyti, ar keičiant gyvenimo būdą.
Vaiko sveikatos pažymėjimą ugdymo įstaigai reikia pateikti ne vėliau kaip rugsėjo 15 d.

Jei patikrinimus atidėsite rudeniui, teks pačioje mokslo metų pradžioje praleisti pamokas, be to gali tekti kreiptis į kitus specialistus dėl nustatytų ar įtariamų sutrikimų, galite iki nustatytos datos ir nebespėti patikrinti vaikų sveikatos.

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Radviliškio rajone 2013 metais

images

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena svarbiausių ne tik medicinos, bet ir socialinių problemų. Kraujotakos sistemos ligos nėra iš pagrindinių vyraujančių ligų Radviliškio rajone, tačiau mirtingumas nuo kraujotakos sistemų ligų tiek Radviliškio rajone tiek šalyje išlieka didžiausias ir sudaro apie pusę visų mirčių. Taip pat minėtos ligos šalyje sudaro vieną trečdalį invalidumo priežasčių bei nulemia 15-20 proc. apsilankymų sveikatos priežiūros įstaigose.

Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Radviliškio rajone 2013 metais

 

,,Kamštelių vajus“

IMG_2133 IMG_2138 IMG_2141

Šeduvos lopšelis-darželis dalyvavo dienraščio „Lietuvos žinios“ paskelbtoje plastikinių kamštelių rinkimo akcijoje „Kamštelių vajus“. 2013 m. gegužės – spalio mėnesiais buvo surinkta daugybė įvairiaspalvių kamštelių. Iš kamštelių vaikai padarė meninį darbelį „Drugelis“, kuris su dalimi kamštelių iškeliavo į Respublikinę parodą. Ši graži idėja nenutrūko ir vaikai kartu su tėveliais plastikinius butelių kamštelius rinko visus mokslo metus namuose, parkuose, prie vandens telkinių. Nors tai labai smulki ir įkyri šiukšlė, visgi ją galima panaudoti ir kitur. Tada ir kilo idėja sujungti du projektus ,,Kamštelių vajus“ ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos konkurso ,,Eismo saugumas bendruomenėse 2014“. Projekto tikslas – skatinti mąstyti „žaliai“, puoselėti kūrybiškumą ir ugdyti komandinį darbą. Vaikai surinktuosius butelių kamštelius rūšiavo pagal spalvas, o suaugusieji – sukūrė ant dviejų pavėsinių sienų spalvingus paveikslus saugaus eismo tema, kurie džiugina kiekvieno akį kuris tik užsuką į lopšelį-darželį.

VSPS, dietistė Rita Tamošiūnaitė

Grūdinimasis – 4 dalis

Pirties procedūros – tęsinys

Tęsiame grūdinimosi temą apie pirties procedūrų poveikį organizmui
Širdis
• Širdis – nesustodama pumpuoja apie 4 litrus kraujo per minutę, taigi apie 3000 tonų per metus. Vidutinis širdies ritmų dažnis – 60-80 dūžių per minutę. Pirtyje, veikiama karščio, širdis plaka iki 100-160 dūžių per minutę.
• Pirtis treniruoja širdį. Labiausiai krūvis širdžiai tenka kontrastinių procedūrų metu. Todėl žmonėms, kurių aukštas spaudimas apsipylimų šaltu vandeniu ar sniegu reikėtų atsisakyti. Jiems užtenka išeiti atsivėsinti į priešpirtį ar vėsesnes patalpas.
• Tačiau žmonėms, kurių kraujospūdis mažas, kaip tik kontrastinės procedūros rekomenduojamos.
• Turintys tam tikrų širdies negalavimų, turėtų pirtyje įsitaisyti horizontaliai, kada pirtyje temperatūra jau šiek tiek mažesnė, tačiau drėgmės joje daugiau.
Negalima eiti į pirtį, jei sergama:
• Sergant ūmiu infarktu ar 1 ir 2 reabilitacijos fazėje
• 3 stadijos hipertonine liga (kai sistolinis >180, o diastolinis >110)
• Ūmiais širdies ir kraujagyslių sistemos uždegimais
• Kardiomiopatija
• Piktybine hipertenzija (reta – serga trys iš 100 000)
• Polinkiu kraujuoti
• Ūmiu tromboflebitu

Skaityti toliau…

Grūdinimasis – 3 dalis

Pirties procedūros

Higienos ir profilaktikos tikslais pirtys buvo naudojamos nuo seniausių laikų. Įvairių kraštų pirtys yra skirtingos savo konstrukcija ar sudėtimi, skiriasi ir vandens bei šilumos procedūros.
Mūsų laikais pirtis – ne vien sveikatos ir žvalios nuotaikos palaikymo priemonė. Ji dar į būrį sutelkia gerus draugus. Pirties šiluma tarsi palaiko ir žmogiškąją širdies šilumą, geranoriškumą, skatina draugiškus pokalbius.
Pirtis ir pėrimasis – tai tema, kurios pagrindu galima parašyti šimtus knygų, tačiau vis tiek atsiras kokia nors pamiršta senovinio meno detalė, be to kiekvienas pirtininkas turi savų paslapčių.
Pirties garo veikiamas organizmas patiria naudingą ,,sukrėtimą‘‘. Kraujo srautas sustiprėja odos paviršiuje ir raumenyse, o smegenyse – susilpnėja. Dingsta nervinė įtampa, atsipalaiduoja raumenys, todėl patyrus stresą, didelę nervinę įtampą, didelius fizinius krūvius, patariama eiti į pirtį.
Per 10–20 buvimo pirtyje minučių širdies ritmas padažnėja 50–70 %, o tai prilygsta 1 val. fizinių pratimų. Pirtyje praleisdami 30 min. sudeginsite net 400 kalorijų! Be to, pagreitėja medžiagų apykaita, o dėl dažno prakaitavimo netenkame daug skysčių.
Tiesa, prarastą drėgmės balansą organizme būtina atstatyti, todėl nepamirškite gerti daug skysčių.
Karščio poveikis organizmui

Plaučiai
• Plaučiai – kvėpavimo organas, kuriame vyksta dujų apykaita tarp organizmo ir aplinkos. Medicinos įstaigose taikomos inhaliacijos.
• Pirtis sudaro galimybę atlikti inhaliacijas su fitoncidais ir įvairiomis aromatinėmis medžiagomis. Po pirties plaučių ventiliacija padidėja apie 2,5 karto, o deguonies įsisavinimas – apie 30 procentų.
• Aukštoje pirties temperatūroje žūva kenksmingos bakterijos ir virusai, o padažnėjęs kvėpavimas (~20 kartų/min.), padeda greičiau susidoroti su užkratu.

Oda
• Oda – vienas didžiausių organų. Odoje yra daugybė smulkių kraujagyslių, limfotakių, nervų galūnėlių, kurios nuolat ,,praneša“ apie kenksmingus arba malonius aplinkos pokyčius.
• Odoje esama apie 2,5 milijono prakaito liaukų, kurios per parą išskiria apie 600 – 1600 g prakaito. Vienos procedūros metu papildomai išskiria 1-2,2 kg prakaito. Šiluma padeda organizmui greičiau ir efektyviau pašalinti kenksmingas medžiagas bei toksinus. Pirties garas geriau už kitas higienos priemones atveria ir išvalo visas odos poras. Vos įžengus į pirtį, jau po 2-3 min. pradedama po truputį prakaituoti, vėliau ima oda prakaituoti stipriau. Į pirtį reikia įeiti sausam.

Nervų sistema
• Nervų sistemai pirties poveikis pajuntamas labai greitai. Daugelis pirtyje ar tuoj po jos, pasijunta ramesni, atsipalaidavę.
• Po pirties gerai miegama. Išnyksta galvos ir sąnarių skausmai.
• Reguliarus pirties lankymas ne tik grūdina organizmą, bet ir stiprina atsparumą stresui.
• Gilus sąnarių ir raumenų įšildymas ir intensyvesnė kraujotaka palankiai veikia periferinę nervų sistemą, taigi padeda gydyti radikulitą bei kitas ligas.
• Į pirtį nerekomenduojama eiti sergant epilepsija, ūmiu centrinės ir vegetatyvinės nervų sistemos uždegimu, cerebraliniu paralyžiu su kraujo indų etiologija, Parkinsono liga.

Tęsinys kitame straipsnyje.