Startuoja sveikatos žinių vertinimo konkursas „Reikia išmokti sveikam išlikti (Vydūnas)“

konkurso-logo

2014 m. balandžio 15 d. ketvirtą kartą startuoja Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro sveikatos žinių vertinimo konkursas „Reikia išmokti sveikam išlikti (Vydūnas)“. Konkurso tikslas – kelti gyventojų sveikatos raštingumą, skatinti visuomenę domėtis sveika gyvensena, ligų ir traumų prevencija.

Konkursas prasideda 2014 m. balandžio 15 d. 12 val. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje www.smlpc.lt paskelbus pirmojo lygio sveikatos žinių testą. Atsakymai į pirmojo lygio sveikatos žinių testo klausimus internete registruojami iki 2014 m. gegužės 15 d. 12 val. Antrasis konkurso etapas, kuriame dalyvaus penki geriausiai atsakę į pirmojo lygio testo klausimus, vyks 2014 m. birželio 1 d. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokykloje – Vytauto g. 87, Trakuose.

2014 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Vaikų sveikatos metais, todėl šiemet bus tikrinamos konkurso dalyvių žinios apie vaikų sveikatos išsaugojimą ir stiprinimą. Konkurso antrojo etapo nugalėtojas apdovanojamas pagrindiniu konkurso organizatoriaus prizu (300 Lt dovanų kuponu). Kitus antrojo etapo dalyvius, atsakiusius į ne mažiau kaip 60 procentų antrojo lygio testo klausimų ir teisingai atlikusius praktinę užduotį planuojama apdovanoti partnerių ir rėmėjų prizais bei dovanomis pagal rėmėjų nustatytus papildomus kriterijus.

Nuoroda į testą: https://docs.google.com/forms/d/1wJfo43KYBmfU1T4VSHmzcuTzuqBvapgdHC41-eaoG_s/viewform

 Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

 

Sveika širdis

Akcija “Sveika širdis” Radviliškio rajone

Mūsų sveikata didžiąją dalimi priklauso nuo gyvensenos ir mitybos. Pastarųjų dešimtmečių mitybos tyrimų duomenys rodo blogėjančią gyventojų mitybos būklę, kuri sąlygoja reikšmingą nutukimo, kraujotakos sistemos ligų, cukrinio diabeto, onkologinių ligų plitimo didėjimą. Jau vis dažniau atkreipiamas dėmesys į fizinio aktyvumo naudą ne tik bendrai savijautai, bet ir daugelio ligų prevencijai. Todėl Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras skatina visuomenę sveikai maitintis ir sumažinti lėtinių neinfekcinių ligų ir jų rizikos veiksnių paplitimą, daugiau judėti ne tik šiltuoju metų laiku, bet ir visus metus. Daugelis žmonių, ėmę vadovautis sveikos gyvensenos principais, pasijuto žymiai sveikesni, energingesni.

Skaityti toliau

Konferencija

Konferencija ,,Užkrato pernešėjų platinamos ligos. Maži sutvėrimai – didelė grėsmė“

Balandžio 9 dieną Radviliškio rajono savivaldybės didžiojoje salėje vyko mokinių konferencija ,,Užkrato pernešėjų platinamos ligos. Maži sutvėrimai – didelė grėsmė”, kurią suorganizavo Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras.

Konferencijos tikslas – skatinti moksleivius kūrybiniam darbui, skleisti, gilinti jų sveikatos žinias, ugdyti elgesį, požiūrį į vertybes, formuojančias sveikos gyvensenos pamatus.

Konferencijoje dalyvavo Radviliškio rajono ugdymo įstaigų 5-10 klasių mokiniai. Mokiniai, padedami mokytojų, aktyviai ruošėsi, kaupė žinias, jas kūrybingai pateikė vaizdinėje medžiagoje. Iš viso pasiruošė net 21 komanda.

Konferencijos dalyvius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis. Paminėdamas kiekvieno asmeninį indėlį į sveikatą, pavaduotojas pasidžiaugė mokinių siekiu gyventi sveikai, aktyviai dalinantis sukauptomis žiniomis su kitais bendraamžiais. Radviliškio rajono vyriausioji savivaldybės gydytoja Vitalija Kungienė nuoširdžiai pasveikino ir pasidžiaugė aktyviu, siekiančiu, besidominčiu apie sveikatos išsaugojimą jaunimu.

Skaityti toliau

Kiekvienais metais 77 000 europiečių suserga pernešėjų sukeliamomis ligomis

Žmonėms, gyvenantiems Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) Europos regione, nepavyksta išvengti ligų, kurias perneša įvairūs užkrato nešiotojai. Pasaulinę sveikatos dieną, 2014 m. balandžio 7 d., PSO kviečia kiekvieną saugoti save nuo pernešėjų sukeliamų ligų.

pso

Per dešimtį metų nuo 1990 m. iki 2010 m. uodai, moskitai ir erkės užkrėtė daugiau kaip 1,5 milijono europiečių.

 • Egzotinių ligų, tokių kaip čikungunija, protrūkiai dabar registruojami PSO Europos regione.
 • Vėl atsinaujino vietinio perdavimo dengės karštinės atvejai, kurie daugiau kaip šešiasdešimt metų Europoje nebuvo registruojami.
 • Nepaisant greitos pažangos išnaikinant vietiniu būdu perduodamą maliariją, pastaraisiais metais registruojami vietiniai protrūkiai, o įvežtinės maliarijos atvejų skaičius vis dar didelis.
 • Poveikis sveikatai ir geografinis paplitimas kai kurių Europos regione seniai žinomų ligų, tokių kaip leišmaniozė ir Laimo liga, didėja.

Skaityti toliau

Balandžio 7 d. – PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA

sveikatos diena

Šių metų Pasaulinė sveikatos diena skirta profilaktinei kovai su ligų pernešėjais, kurie platina infekcijas nuo sergančių žmonių ar gyvūnų kitiems žmonėms, sukeldami įvairias sunkias ligas.

Infekcijos, kurios platinamos tokių pernešėjų kaip uodai, erkės, gėlavandenės sraigės, musės, sukelia ne tik labai sunkias ligas, bet ir mirtį.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) deda didžiules pastangas apsaugoti žmones visame pasaulyje nuo tokios sunkios ligos kaip maliarija. 2013 m. lapkričio 11 dieną Ženevoje, PSO ataskaitoje, buvo apžvelgti kovos su maliarija darbai, kurie parodė, jog nuo 2000 metų dedamos pastangos mažinti sergamumą, likviduoti maliarijos židinius, davė rezultatų: mirtingumas nuo maliarijos globaliu mastu sumažėjo 45%, o Afrikos regione – net 49%, vaikų iki 5 metų mirtingumas šiame regione 2000-2012 metais sumažėjo net 54 %.

Skaityti toliau

AKCIJA ,,LAUKIAME MAŽŲJŲ GIESMININKŲ INKILŲ ALĖJOJE“

IMG_0480 IMG_0471 IMG_0433

Akcija ,,Laukiame mažųjų giesmininkų inkilų alėjoje„ Šeduvos lopšelio-darželio bendruomenė pakvietė Šeduvos gimnazijos pradinių klasių mokinius su mokytojomis kovo 20-ąją, per pavasario lygiadienį, į Šeduvos miesto parką paminėti Pasaulinę Žemės dieną ,,Laukiame mažųjų giesmininkų inkilų alėjoje“. Renginyje svečiavosi ir gražiomis aplinkosauginėmis idėjomis dalinosi Šeduvos miesto seniūnas Justinas Pranys, Radviliškio miškų urėdijos Šeduvos girininkijos girininkas Albertas Minkus ir girininko pavaduotojas Darius Urbaitis, Šeduvos gimnazijos direktorius Laimutis Škleinikas, Šeduvos lopšelio-darželio direktorė Daiva Stankūnienė.

Skaityti toliau

Tuberkuliozė – svarbu žinoti ir šiandien

images

Kovo 24-tą dieną PSO sprendimu minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta  geriau informuoti planetos gyventojus apie šią pavojingą ligą. Pasaulinė tuberkuliozės diena tapatinama su tuberkuliozės (TB) bakterijos atradimo diena. Ligos sukėlėją – 1,5-3,5 mikrono ilgio lazdelės formos bakteriją – 1882 m. kovo 24 d. atrado vokiečių mokslininkas Robertas Kochas, už siekį nugalėti tuberkuliozę visame pasaulyje apdovanotas Nobelio premija.

Skaityti toliau

Žydroji mūsų planeta! Kovo 22-oji – pasaulinė vandens diena.

 

images (1)Vanduo mūsų planetoje visur:
                vandenynuose ir jūrose, upėse ir ežeruose, oro atmosferoje ir mūsų šuliniuose –
net 71 procentas.
Gyvybė be vandens – neįmanoma…
Be vandens niekas neišgyvena!

 •  Apie 60 proc. vandens sudaro mediena;
 • Apie 65-80 proc. – gyvus organizmus;
 • Du trečdaliai vandens sudaro žmogaus kūną;
 • Vanduo – ne tik keista, bet ir nesuvaldoma medžiaga: tam, kad įšildyti vandenį, energijos sunaudojama 10 kartų daugiau, nei įšildyti geležį;
 • Dar įdomiau tai, kad vanduo sugeba ištirpinti beveik viską;
 • Vanduo sudaro daugiau kaip pusę mūsų svorio ir yra kiekvieno organizmo audinio, net dantų ir kaulų, dalis;
 • Vanduo padeda virškinimui ir pašalina atliekamus produktus iš kraujo per šlapimą, kvėpavimą, išmatas ir prakaitą. Prakaitas reguliuoja kūno temperatūrą.
 • Vanduo saugo vaisių gimdoje;
 • Su amžiumi troškulio pojūtis mažėja. Per parą suaugusiam žmogui – 8 stiklinės vandens;
 • Staiga netekus 5-10 proc. vandens, prasideda sunki dehidratacija, o 15-20 proc. praradimas yra mirtinas.

  Skaityti toliau