Tai, ką turi žinoti pacientas

Pagrindinis Lietuvos įstatymas – Lietuvos Respublikos Konstitucijos 53 str. reglamentuoja, kad valstybė rūpinasi žmonių sveikata ir laiduoja medicinos pagalbą bei paslaugas žmogui susirgus.

Balandžio 18-ąją minime Europos pacientų teisių dieną. Šią dieną prisiminkime ir pasitikrinkime ar gerai žinome savo kaip pacientų teises. Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo principai nurodo ir detalizuoja šias pagrindines pacientų teises: Skaityti toliau…

Kelias į viltį…

Kasmet balandžio 11 dieną minime Tarptautinę sergančiųjų Parkinsono liga dieną.pix201005220375778

Parkinsono liga (PL) yra progresuojantis, degeneracinis neurologinis motorinis (judėjimo) sutrikimas. Šia liga dažniausiai susergama apie 50-60-tuosius gyvenimo metus, tačiau žmonių, kuriems liga diagnozuota jaunesniame amžiuje, skaičius auga.

Šiuo metu nuo šios ligos kenčia 0,07–1,5 iš 100 suaugusiųjų, tačiau pastebimas augimas iki 4 iš 100. Kasmet Parkinsono liga suserga iki 0,3 naujų pacientų iš 100. Progresuojanti, sunkėjanti ligos forma pasireiškia iki 45% pacientų.

Dėl senėjančios visuomenės per ateinančius 25 metus PL pacientų gali beveik padvigubėti. 11–30% PL pacientų turi pažengusią vidutinę ligos stadiją (III stadija) ir 10-45% sunkią PL (IV – V stadiją).

Higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, 2013 m. sergančiųjų Parkinsono liga Lietuvoje –  11899, Radviliškio rajone – 194 atvejai. Skaityti toliau…

Kviečiame dalyvauti nuotraukų konkurse „Saugokime vaikų gyvybes“

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (toliau – Centras), siekdamas paminėti Saugaus eismo savaitę ir prisidėti prie Pasaulio sveikatos organizacijos Saugaus eismo dekados tikslų, organizuoja nuotraukų konkursą, skirtą mokyklinio amžiaus vaikams, „Saugokime vaikų gyvybes“.
Vaikai, norintys dalyvauti konkurse, turėtų tapti saugaus eismo reporteriais ir padaryti nuotrauką, atspindinčią vaikų saugos keliuose temą. Pasibaigus konkursui bus apdovanoti I–III vietų laimėtojai, kuriuos išrinks Centro direktoriaus įsakymu sudaryta komisija. Komisija nuotraukas vertins atsižvelgdama į jų atitiktį temai, nuotraukų antrąjį planą ir jo sąsajas su vaikų saugos keliuose tema, techninę nuotraukų kokybę, idėją, originalumą, meniškumą. Nuotrauką „numylėtinę“ išrinks socialinio tinklalapio „Facebook“ vartotojai. Visos nuotraukos gegužės 11 d. bus paskelbtos Centro „Facebook“ paskyroje ir jos lankytojai balsuodami iki gegužės 15 d. išrinks nuotrauką „numylėtinę“.
ugalėtojai bus apdovanoti konkurso rėmėjų įsteigtais prizais:

  •  I vietos laimėtojas – 50 EUR knygyno dovanų kuponu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.
  •  II vietos laimėtojas – 30 EUR knygyno dovanų kuponu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.
  • III vietos laimėtojas – 20 EUR knygyno dovanų kuponu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.
  •  Nuotraukos „numylėtinės“ autorius – Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos įsteigtu prizu ir specialiu atšvaitų rinkiniu.

Laukiame Jūsų nuotraukų ir dalyvio registracijos formos iki gegužės 10 d. el. paštu liuda.ciesiuniene@smlpc.lt arba adresu: Nuotraukų konkursui, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Kalvarijų g. 153, LT-08221 Vilnius. Nepateikus registracijos formos, nuotraukos konkurse nedalyvaus ir nebus skelbiamos internete.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

 

Fraktaliniai piešiniai – savęs pažinimo link…

      Kiekvienas ne kartą esame susimąstę apie tai, kas mes tokie esame, kokią vietą žmogus užima savo gyvenime, o ką ir kiek mums davė gamta ir tėvai, kaip tai padeda spręsti asmenines gyvenimo užduotis. Taip jau yra, kad žmogus neturi apie save objektyvių žinių, kurios slypi struktūros gelmėse, o pasiekti jas visiškai nesudėtinga ir tokia galimybė visgi yra.

Skaityti toliau…

Kur slypi pavojai mūsų maiste?

  2015 metais Pasaulinė sveikatos organizacija, balandžio 7-ąją minėdama Pasaulinę sveikatos dieną, kviečia visus gyventojus atkreipti dėmesį į maisto saugumą. Kad kiekvienas asmuo, kuris augina, prižiūri, gamina ar kitaip prisideda prie maisto ant mūsų stalo kokybės, tai darytų kuo atsakingiau, svarbu, kad efektyviau tarpusavyje bendradarbiautų žemdirbystės, gyvulininkystės bei veterinarijos sektoriaus atsakingi darbuotojai. Skaityti toliau…

Profilaktiškai vaikų sveikata ir jų psichomotorinė raida nuo lapkričio 1 d. bus tikrinami pagal naujus reikalavimus

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė įsakymu patvirtino naują vaikų sveikatos tikrinimo tvarką. Atsižvelgiant į tarptautinių ir šalies specialistų rekomendacijas, nustatyti privalomų profilaktinių vaikų sveikatos bei ankstyvojo amžiaus vaikų (iki 4 metų) psichomotorinės raidos tikrinimo reikalavimai.

Daugiau informacijos – Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje:

http://www.sam.lt/go.php/lit/Profilaktiskai-vaiku-sveikata-ir-ju-psichomotorine-raida–nuo-lapkricio-1-d-bus-tikrinami-pagal-naujus-reikalavimus/3