Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena – gegužės 27 d.

Kiekvienais metais vis daugiau žmonių suserga „šiuolaikinėmis“ arba „vakarų pasaulio“ ligomis: vėžiu, diabetu, vilklige ar padidėjusiu cholesterolio kiekiu. Išsėtinė sklerozė (IS) priskiriama prie naujųjų ligų. Tai jaunų žmonių liga, galinti užklupti veiklius ir aktyvius žmones visiškai netikėtai.

Dažniausiai suserga žmonės nuo 20 iki 40 metų, liga retai pasireiškia iki 10 metų amžiaus ir po 50 –ties. Nors šiandien išsėtinė sklerozė dar nėra pagydoma, vis dėlto gydant jos progresavimą įmanoma sulėtinti, ir žmogus gali toliau mėgautis pilnaverčiu gyvenimu. Toliau skaityti Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena – gegužės 27 d.

Akcija „Paminėk Šiaurietiško ėjimo dieną“

Gegužės 25 dieną Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras surengė akciją, skirtą paminėti Šiaurietiško ėjimo dieną. Ši diena yra minima gegužės 24-ąją. Šiaurietiškas ėjimas- tai ėjimas su specialiomis lazdomis. Tai yra aktyvaus laisvalaikio leidimo, kūno ir sielos sveikatinimo būdas, tinkantis įvairaus amžiaus ir kompleksijos žmonėms.

Akcija norėta paskatinti  miesto gyventojus užsiimti fizine veikla bei atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumą naudą.  Prisijungti pajudėti kartu galėjo visi  norintys.

Kviečiame visus pasivaikščioti su šiaurietiško ėjimo lazdomis!

Gegužės 24-oji šiaurietiško ėjimo diena. Šia proga Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras kviečia gyventojus pajudėti ir kartu pasivaikščioti su šiaurietiško ėjimo lazdomis GEGUŽĖS 25 d. 12 val. Radviliškio miesto parke.

nordic_walking

KADA: gegužės 25 d. 12 val.

SUSITIKIMO VIETA: Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuras (Radvilų g. 17)

APRANGA: patogi, nevaržanti judesių.

Daugiau informacijos: el.p. i.vileikyte@radviliskisvsb.lt, mob. 863806133

Tylusis žudikas

         hcvVirus380x285  Gegužės 19- oji yra paskelbta Pasauline hepatito C diena. Hepatitas C yra lėtinė liga, kurios sukėlėjas – hepatito C virusas. Jis pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį. Hepatitas C vadinamas tyliuoju žudiku, nes ligos dažnai nelydi jokie simptomai, tuo tarpu virusas organizme atlieka griaunamąjį darbą. Dėl to hepatitas C pagal ligos sunkumą dažnai lyginamas su AIDS.

           Pagal Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), pasaulyje 170 mln. žmonių serga lėtiniu hepatitu C ir per metus užsikrečia 3-4 mln. naujų atvejų. Kas 12 planetos žmogus yra užsikėtęs virusiniu hepatitu. Hepatito C virusas dažniausiai nustatomas užsikrėtusio žmogaus kraujyje. Virusinis hepatitas C kaip ir ŽIV virusas plinta: Toliau skaityti Tylusis žudikas

Kas trečias pasaulio žmogus kenčia nuo hipertenzijos

        Hipertenzija serga maždaug trečdalis visos žmonijos. Ji gerokai dažnesnė ir sunkesnė vyresnio amžiaus grupėse. Hipertenzija yra širdies kraujagyslių bei inkstų ligų rizikos veiksnys. Ji dažnai nesukelia jokių simptomų. Nors ir esama sunkumų, nustačius hipertenzijos diagnozę ir ją nuodugniai ištyrus, kai kuriuos pacientus galima išgydyti. Hipertenzijos gydymo nauda patvirtinta dideliais moksliniais tyrimais.

       2013 metais Radviliškio rajone, ambulatorines paslaugas teikiančiose asmens priežiūros įstaigose, užregistruoti 2 085 nauji sergamumo kraujotakos sistemos ligomis atvejai, tai sudarė 52 atvejo 1 000 gyventojų. Kraujotakos sistemos ligomis sirgo 1 239 moterys ir 846 vyrai. Daugiausia jų sirgo hipertenzine liga (13,5/1 000 gyv.), 7,4 atvejo 1 000 gyv. teko išeminei širdies ligai, kitoms širdies ligų formoms teko 9 atvejo 1 000 gyv., 12,2/1 000 gyv. sirgo cerebrovaskulinėmis ligomis, 7,3/1 000 gyv. – kitomis smegenų kraujagyslių ligomis, 2,7/1 000 gyv. – arterijų, arteriolių ir kapiliarų ligomis. Toliau skaityti Kas trečias pasaulio žmogus kenčia nuo hipertenzijos

Šeima – sveikatos puoselėtoja

    XIX a. britų epidemiologas, medicinos statistikos pradininkas Viljamas Faras (William Farr) pranešė: vienišiai serga daug dažniau negu susituokę žmonės. Analizuodamas to metų vyrų mirčių statistiką mokslininkas pastebėjo, kad vedę vyrai gyvena ilgiau nei viengungiai.

    Praėjo beveik du šimtmečiai – ir kas pasikeitė? Ogi nieko. Šių laikų mokslininkai antropologai patvirtino: šiuolaikiniai viengungiai, dėl kvėpavimo ir širdies veiklos, dėl regėjimo sutrikimų, aukšto kraujospūdžio, padidėjusio cukraus kiekio kraujyje kenčia dažniau nei gyvenantys santuokoje.

     Kasmet gegužės 15-tąją minint Tarptautinę šeimų dieną, atkreipiamas dėmesys į šeimos įtaką sveikatai. Toliau skaityti Šeima – sveikatos puoselėtoja

Pramoga ,,Švaros karalienės pasaka“

Asmens higiena – vienas iš efektyviausių būdų apsisaugoti nuo įvairių ligų. Apie tinkamus rankų higienos, dantų valymo įgūdžius vertėtų žinoti kiekvienam – taip apsisaugosime patys ir apsaugosime šalia esančius. Svarbu jau nuo mažų dienų skatinti vaikus rūpintis asmens higiena ir ugdyti tinkamus higienos įgūdžius.

 Kutiškių daugiafunkciniame centre ,,Vyresniųjų“ grupėje šių metų gegužės 11 dieną buvo organizuojama pramoga „Švaros karalienės pasaka“. Jos tikslas – priminti vaikams asmens higienos svarbą. „Švaros karalienės pasaka“ prasidėjo Ritos Bagdonaitės  ,,Fui ir Fe nuotykiai“ knygelės skaitymu. Po to su vaikais aptarėme apie tai, kodėl tinkama rankų higiena yra tokia svarbi žmogaus sveikatai ir kas gali nutikti neplaunant rankų. Vaikai dalinosi savo patirtimi ir įspūdžiais apie rankų higieną. Buvo prisiminta kaip taisyklingai valyti dantukus. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rita Tamošiūnaitė priminė, kokiais judesiais reikia plauti rankas. Visi linksmai nusiteikę žaidėme žaidimą ,,Sveikuolių ratelis“. Pabaigoje visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rita Tamošiūnaitė apdovanojo vaikus Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro dovanėlėmis.

VSPS, dietistė Rita Tamošiūnaitė

Pramoga ,,Ried ratai, ried ratukai, ried mažieji tekinukai“ lopšelyje- darželyje ,,Žvaigždutė“

2015 m. gegužės 4-10 d. minima trečioji Jungtinių Tautų saugaus eismo savaitė, kurios tema – vaikai ir saugus eismas. Viso pasaulio gyventojai ir atsakingi politikai kviečiami saugoti vaikų gyvybes. Šių metų saugaus eismo savaitės kampanijos tikslas – atkreipti dėmesį į vaikų saugos padėtį keliuose, imtis veiksmų užtikrinant jų saugą ir skatinti saugaus ir tvaraus transporto naudojimą. Lopšelio – darželio bendruomenė aktyviai įsijungė į akciją „Vaikai ir saugus eismas kelyje“. Šios kampanijos metu renkami parašai Vaikų deklaracijai dėl saugos keliuose palaikyti, tėveliai, pedagogai pritarė ir pasirašė  po kreipimusi. Pagrindinė nelaimių, kuriose nukenčia vaikai, priežastis – neatsargus elgesys keliuose, todėl itin svarbu ugdyti saugaus elgesio įgūdžius, šviesti ir mokyti mažuosius eismo dalyvius nuo ankstyvos vaikystės.

Toliau skaityti Pramoga ,,Ried ratai, ried ratukai, ried mažieji tekinukai“ lopšelyje- darželyje ,,Žvaigždutė“